آموزش, مقاله

تاریخچه جواهر دوزی

شاید برای‌تان جالب باشد که تاریخچه هنر جواهردوزی به هزاران سال پیش بر می‌گردد.

این هنر، اغلب در لباس‌های تشریفاتی و لباس‌هایی که در مکان‌های باستانی در سراسر اروپا پیدا شده، دیده شده است.

شگفت‌انگیز است که باستان‌شناسانی که فرهنگ‌های آفریقایی را مطالعه می‌کنند پوست‌هایی مربوط به حدود ۷۲,۰۰۰ سال پیش را از دل زمین بیرون آورده‌اند که از آنها به عنوان مهره استفاده می‌شده و در تزئین لباس‌ها و لوازم جانبی به کار برده می‌شده است.

آمریکایی‌های بومی هم بخاطر کار با مهره و گلدوزی مشهور هستند. حتماً در عکس‌ها یا فیلم‌هایی که از سرخپوستان آمریکا دیده‌اید این تزیینات، زیاد به چشم‌تان خورده است .

لباس‌های تزیین شده با هنر جواهردوزی تقریباً در هر فصل از نمایش‌های خیره ‌‌کننده‌ی مد بر تن مدل‌های زیبا هم دیده می‌شوند. و البته امروزه دیگر نمونه‌های بسیاری از آنها را در کیف‌های دستی و اکسسوری‌ها یا لوازم جانبی دیگری مثل پیکسل تزیینی یا سنجاق سینه می‌بینیم.

در نهایت، اطراف طرح جواهر دوزی را برش زده تا به صورت یک پیکسل زیبای تزئینی درآمده و از طریق سوزن پیکسل بر روی پارچه، لباس، کیف یا کفش یا هر وسیله‌ی دلخواه دیگری نصب شده و مورد استفاده قرار گیرد.

بسیاری از هنرمندان معتقدند جواهردوزی ترکیبی از هنر‌های منجوق دوزی، مروارید دوزی، سنگ دوزی، قیطان دوزی، شیپور دوزی، دربار دوزی و … می باشد. در حقیقت هنر جواهر دوزی کار‌های متنوعی از تولید سنجاق سینه، گوشواره و گردنبند با مروارید و سنگ و منجوق تا دوخت‌های پر زرق و برق تزیینی روی لباس را دربر می‌گیرد. بنابراین شیوه جواهر دوزی بسته به نتیجه نهایی کار متفاوت بوده و ابزار متفاوتی نیز نیاز دارد.

گالری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *