مقاله

جواهر دوزی چیست؟

جواهر دوزی هنری است که از اجزایی همچون منجوق ، ملیله ، سنگ ، پولک ، مهره های فانتزی ، مهره های چوبی ، نگین های کریستالی و مروارید به صورت تکی یا به صورت ترکیب با هم استفاده شده و  شیوه‌ی کار به این صورت است که هر کدام از اجزاء نامبرده شده در بالا با استفاده از نخ و سوزن (معمولا سوزن منجوق دوزی از شماره ۱۰ تا ۱۳ برای این کار استفاده می شود) روی یک سطح نمدی یا چرمی یا پارچه هایی از جنس ارگانزا دوخته می‌شوند.در برخی از مواقع برای محکم کردن و جلوگیری از گره خوردن نخ، از موم عسل استفاده می کنند.

در نهایت، اطراف طرح جواهر دوزی را برش زده تا به صورت یک پیکسل زیبای تزئینی درآمده و از طریق سوزن پیکسل بر روی پارچه، لباس، کیف یا کفش یا هر وسیله‌ی دلخواه دیگری نصب شده و مورد استفاده قرار گیرد.

بسیاری از هنرمندان معتقدند جواهردوزی ترکیبی از هنر‌های منجوق دوزی، مروارید دوزی، سنگ دوزی، قیطان دوزی، شیپور دوزی، دربار دوزی و … می باشد. در حقیقت هنر جواهر دوزی کار‌های متنوعی از تولید سنجاق سینه، گوشواره و گردنبند با مروارید و سنگ و منجوق تا دوخت‌های پر زرق و برق تزیینی روی لباس را دربر می‌گیرد. بنابراین شیوه جواهر دوزی بسته به نتیجه نهایی کار متفاوت بوده و ابزار متفاوتی نیز نیاز دارد.

گالری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *